VČELÍ VOSK

byl od úsvitu lidské civilizace tak vyhledávaným a cenným produktem, že poptávku nebylo možné krýt jen sběrem od divokých včel, ale bylo nutné začít s chovem včel domácích.
Včelí vosk se používal a používá k tolika účelům, že jen jejich vyjmenování by zabralo několik stran. My používáme
včelí vosk k výrobě svíček.

Vosk vyráběli voštníci, svíčky (někdy s příměsí smůly a loje) svícníci.
Voskovice, se svou nezaměnitelnou vůní a světlem, ozařovaly síně císařů, králů a careven, bohatých duchovních hodnostářů, měšťanů a - bohů. Byly totiž vždy  drahou, až přepychovou záležitostí. Vždyť včelí úl, jen si to představte, nevyrobí víc než 250 až 300 g vosku za rok!!!

Soumrak voskovic nastal v letech po roce 1818, kdy se začal vyrábět levnější svíčky stearinové a po roce 1837, kdy spatřily světlo světa první svíčky parafinové.

Včely vylučují vosk žlázami, které začínají pracovat od 12. dne života včely. Jejich činnost trvá 9 dní. Vosk včely používají ke stavbě "díla", tedy plástu, který sestává ze šestihranných buněk, do nichž včely ukládají novorozence, med a rezervy vosku pro pozdější víčkování buněk. Voskové dílo chrání před provlhnutím propolis, který zároveň vosk dezinfikuje. Barva vosku je většinou žlutá až žlutohnědá, ale může být i bílá díky sběru pylu z akátu a bobu, narůžovělá až zelenkavá ze slunečnic, máku a smetánky.
 

Včelí vosk se získává z voštin(souší neboli plástů) většinou tak, že se voštiny roztaví a vyčistí. Vylisovaná mezistěna, tenká vosková destička s obrysy buněk, se vrací zpět do úlu, přebytky používáme k výrobě svíček.
Pokryje-li se včelí vosk při skladování při teplotách okolo 0 stupňů Celsia šedých práškovitým povlakem, jedná se o tzv. květ vosku. Odstraníme jej nahřátím na slunci nebo fénem.

V současnosti téměř není průmyslového odvětví, v němž by se  nevyužíval včelí vosk. Nás zajímá, že se na včelím vosku výborně
peče. Směsí, jejímž základem je včelí vosk, ochraňují hrozinky a sýry. Žvýkáte-li včelí vosk, bohatý na vitamin A, očišťujete chrup od zubního kamene a nikotinového povlaku. Smíchaný s medem se žvýká každou hodinu alespoň 15 minut při zánětu čelistní dutiny a senné rýmě, velikost hrášku sežvýkaná denně ulevuje bolestem kloubů při artritidě. A pokud jde o lázně, můžete si vyrobit výživnou masku na tvář nebo krém na oddálení tvorby vrásek, popř. parfém. V neposlední řadě se včelího vosku používá k depilaci.
Včelí vosk se uměle barvil už ve starověku. Z barevných mezistěn se vykrajují
ozdoby na vánoční stromek, barví se jimi velikonoční vajíčka,...

A důležitá poznámka na závěr: položíte-li voskové mezistěny na místa, kudy vedou geopatogenní zóny,
odrušíte jejich škodlivé působení.
Svíčky ze včelího vosku
ionizují ovzduší a měly by se pálit nejméně 5 minut denně v místnostech, kde je televizor, počítač nebo jiný zdroj záření. A jako jiné svíčky, pohlcují pach tabákového dýmu.

Včelí vosk je vzácná, čistá přírodní látka, která nemá ve světě obdoby. Můžete se setkat s voskem japonským a čínským, žádný z nich však nemá tak široké možnosti využití, ani účinky až zázračné síly jako vosk včelí. Jeho vůně prokazatelně uklidňuje, práce s ním je snadná a svíce ze včelího vosku vyrobená je nejen luxusním, ale i léčivým doplňkem vašeho obydlí. Materiál k výrobě voskovic je přepychovým a originálním dárkem.


LÁZNĚ PRO DVA RAKOVNÍK

nejmenší lázně s největší péčí

***založeno roku 2005***

Ubytování

Rekreační a turistické pobyty  

 Jednotlivé procedury:

masáže
moxování
koupele
s přísadami
 audiovizuální stimulace mozku
numerologie
hlubinná abreaktivní psychoterapie
alternativní psychoterapie


 Ceník

Originální dárek
Kurz
reflexní lymfatické terapie

e-mail: lazneprodva@seznam.cz

tel.
(00420)
 777 305 439

 


Kaligrafie - výuka

ZPĚT
na hlavní stránku